Jak korzystać z Przewodnika 4×4

Nasz Przewodnik 4×4 oferujemy w 2 wersjach:

1. Przewodnik 4×4 – TRACKI 4×4 – zawiera pliki do nawigacji GPS przy pomocy urządzenia wyposażonego w oprogramowanie typu OZI Explorer, Androzic.

2. Przewodnik 4×4 – ROADBOOK 4×4 – zawiera dodatkowo opis trasy w formie schematycznych i tekstowych wskazówek.

       Obie części uzupełniają się, jednak w zależności od upodobań mogą być również wykorzystywane zupełnie  samodzielnie, czyli nawigacja może odbywać się jedynie za pomocą opisów z roadbooka, lub jedynie w oparciu o tracki i waypointy wgrane do urządzenia do nawigacji GPS. Oczywiście w obu przypadkach nie należy zupełnie zapominać o niezawodnej, tradycyjnej mapie papierowej.

——————————————————————-

1. Jak korzystać z roadbooka.

       Roadbook jest opisem najważniejszych sytuacji napotykanych po drodze. Są to przede wszystkim skrzyżowania, ale również istotne punkty na trasie. Podawane są informacje o odległości od poprzedniego punktu (poprzedniej kratki roadbooka), pozycji GPS oraz ewentualnie dodatkowe informacje dotyczące tego punktu. Każda kratka ma swój numer, któremu odpowiada odpowiedni plik .wpt (waypoint).

        Uwaga – w przypadku dotarcia do skrzyżowania lub rozwidlenia nie oznaczonego kratką w roadbooku, należy trzymać się głównej trasy i jechać prosto. Jeśli mimo to kierunek jazdy będzie sprawiał jakieś wątpliwości, można posłużyć się pomocą w postaci śledzenia tracka (plik .plt) wyświetlanego w urządzeniu do nawigacji GPS.

 ——————————————————————–

2. Jak korzystać z części cyfrowej.

W części cyfrowej przewodnik zawiera kilka typów plików:

– pliki .plt – czyli pliki zawierające ślady (tracki) poszczególnych etapów wycieczek, które zapisujemy w pamięci urządzenia wyposażonego w odbiornik GPS (np. tablet) z zainstalowanym oprogramowaniem typu OziExplorer, Androzic itp. (w odpowiednim katalogu, czyli np. OziExplorer/data/ lub Androzic/data/).

– pliki .wpt – czyli pliki zawierające punkty (waypointy) odpowiadające odpowiednim kratkom roadbooka, które również zapisujemy w pamięci wyżej wymienionych urządzeń w tym samym katalogu.

– pliki .kml – czyli ślady (tracki) i punkty (waypointy) odpowiadające plikom .wpt i .plt, ale przeznaczone do otworzenia w programie GoogleEarth.

     Zainstalowane pliki .wpt i .plt otwieramy używając odpowiedniego oprogramowania (Ozi Explorer/Androzic). W ten sposób na ekranie wyświetlą się ślady (tracki) i punkty odpowiadające kratkom roadbooka (waypointy).

     W zależności od posiadanego urządzenia GPS, oprogramowania i indywidualnych preferencji użytkownika, zapisane ślady i punkty mogą być wyświetlane na podkładach wcześniej zainstalowanych skalibrowanych map odpowiedniego obszaru, lub na podkładach map pobieranych online.

———————————————————————

Przykładowy widok śladu (tracka) i punktów / kratek (waypointy) w programie Ozi Explorer na podkładzie zainstalowanej w pamięci mapy rastrowej  1:100000 .

———————————————————————

Przykładowy widok śladu (tracka) i punktów / kratek (waypointy) w programie Androzic na podkładzie pobieranej online mapy – Open Street Maps.

          W przypadku posiadania urządzeń i oprogramowania nie wymienionego powyżej (np. Garmin), można dokonać konwersji posiadanych plików do odpowiedniego formatu za pomocą powszechnie dostępnych w sieci konwerterów.

     Uwaga – Przewodniki 4×4 nie zawierają cyfrowych map opisywanych obszarów. Skalibrowane mapy są natomiast powszechnie dostępne w sieci w różnych konfiguracjach dostosowanych do różnych urządzeń    i posiadanego oprogramowania (Ozi Explorer, Garmin itp.).

     Bardzo wygodnym rozwiązaniem w przypadku posiadania urządzenia wyposażonego w modem GSM (np. tablet) jest zakup miejscowej karty SIM typu Pre-paid i korzystanie z map pobieranych online. Wbrew pozorom mało jest obszarów w Europie, do których nie dociera zasięg sieci komórkowych.

———————————————————————

Chcesz poznać nasz Przewodnik 4×4? Napisz do nas na adres: rchylinski@dirtyriders.pl, a otrzymasz GRATIS:

Jest to kompletny zestaw zawierający roadbook i część cyfrową.

lub:

Przewodnik 4×4 – TRACKI (wersja bez Roadbooka).

———————————————————————-

 

1 komentarz do “Jak korzystać z Przewodnika 4×4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *